Kolor seledynowy, czyli blado zielony, pochodzi podobno od nazwy seladonu - ceramiki szkliwionej prześwitującą glazurą w kolorze jadeitowo-zielonym, często z drobnymi pęknięciami.
Wczesne wyroby seladonowe charakteryzują się grubymi ściankami i szarawym szkliwem o barwie zielonkawej z całą gamą odcieni aż do oliwkowych. Celem przyświecającym twórcom seladonu było stworzenie imitacji drogiego jadeitu.
Seladon i porcelana były sprowadzane do Europy drogą morską już w IX i X wieku. Najstarsze znaleziska pochodzą ze stanowisk w rezydencjach muzułmańskich władców (zamków i twierdz), a więc na południu Hiszpanii i z Egiptu. Kolekcjonerem chińskiej ceramiki był sułtan Saladyn i jedna z opowieści od jego imienia wywodzi nazwę Seladonu. Kolejną ciekawostką na temat seledynów jest to, że władcy Imperium Osmańskiego wierzyli, że taka glazura neutralizuje trucizny w żywności, dlatego oprócz posiadania degustatora nalegali, aby jedzenie było podawane na seledynowych naczyniach.
Istnieje także wiele innych teorii na temat tej nazwy i definicji koloru. W ceramice kolory szkliwa zawierającego niewielkie ilości tlenku żelaza wypalonego w atmosferze redukcyjnej pozwalają uzyskać barwy od jasno do ciemnozielonej.
Powyższa ilustracja pochodzi z witryny glazy.org, gdzie ceramicy dzielą się swymi doświadczeniami i recepturami szkliw. Tam właśnie dowiedziałam się, że niektórzy potrafią skomponować takie składy chemiczne, które dają podobne kolory glazury także w innych warunkach i atmosferze wypału.
Ostatnio zachwyciły mnie prace brytyjskiego artysty Floriana Gadsby'ego, który stosuje klasyczną technikę wypału redukcyjnego otrzymując piękne kolory i struktury szkliw seladonowych. Nie mogę wyjść z podziwu patrząc na metody jego pracy, które pokazuje na YouTubie. Imponuje mi skupieniem, starannością, brakiem pośpiechu, przemyśleniem każdego etapu oraz głębokim zrozumieniem procesu technologicznego. Polecam:
https://www.youtube.com/floriangadsbyceramics
Ostatnio opublikowane
ul. Karpińskiego 31
51-144 Wrocław, Polska
Strona www stworzona w kreatorze WebWave.