Kto kupuje rękodzieło?

21 lutego 2024

Wielu z nas robiąc zakupy, szuka przede wszystkim dobrych ofert korzystnych cenowo. Sprawdzamy opinie innych klientów lub, jeśli to możliwe, jakość surowców, z których produkt jest zrobiony. Jeśli tanie produkty zaspokajają potrzeby użytkowe, dlaczego kupować ekskluzywne i droższe? Co oprócz ceny i jakości ma wpływ na decyzje zakupowe? A co najważniejsze: o czym myślą i czym się kierują nabywcy rękodzieła i wyrobów artystycznych? 

 

Jest to dla mnie temat interesujący z oczywistego powodu - sama chcę sprzedawać prace zrobione przeze mnie. Nie miałam zadowalających przemyśleń, a szukając odpowiedzi w sieci znalazłam następujące opinie:

1. Jest wielu klientów, którzy chcą posiadać prace wykonane ręcznie bo: doceniają talent i doświadczenie twórcy oraz kreatywność, a nawet historię stojącą za każdym dziełem. Kupujący ci uważają się za wysoce selektywnych, ponieważ szukają przedmiotów, które nie są produkowane masowo, powszechne lub nawet łatwo dostępne. Odzwierciedla to ich wartości, samoocenę i to, co chcą, aby inni o nich myśleli. Kiedy kupują i dają ręcznie wykonany prezent, wysyłają do obdarowanej osoby wyjątkową wiadomość o swoim guście i hojności oraz o znaczeniu relacji.

 

2. Ludzie, którzy kupują ręcznie robione rzeczy, są na ogół dobrze wykształceni. Mogą też sami być utalentowanymi i kreatywnymi ludźmi, ale zamiast tworzyć sztukę lub rzemiosło, wyrażają się poprzez kolekcjonowanie. Cenią estetykę, autentyczność i etykę pracy stojącą za ręcznie robionymi przedmiotami gdyż, być może,  mają za sobą próby własnej twórczości. Podziwiają styl życia i swobodę wyrazu, pragną wspierać artystów, których twórczość odzwierciedla ich stanowisko w sprawach społecznych i światowych. 

 

3. Zakup ręcznie robionych dzieł pozwala kolekcjonerowi posiadać fragment czyjejś kreatywności i artystycznej wizji. Kiedy rozmawiają z innymi o swoim zakupie, często wskazują, że spotkali artystę. Opowiedzą innym jego historię, wskażą źródło inspiracji. Ma to ogromne znaczenie dla kolekcjonerów i stanowi ważną część doświadczenia posiadania.

Zalety rzeczy ręcznie robionych

 

1. Są one zazwyczaj niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, odzwierciedlając indywidualną kreatywność i styl rzemieślnika. Każdy ręcznie wykonany przedmiot ma swój własny charakter i szczególny urok, którego maszyny nie są w stanie odtworzyć.

 

2. Produkty ręcznie robione są często wykonywane z wysokiej jakości materiałów i z dużą dbałością o szczegóły, dzięki czemu powstają produkty trwałe i najwyższej jakości, co nie zawsze jest obecne w produktach produkowanych masowo. Zdarzają się też sytuacje gdy pewne niedoskonałości wynikające z ręcznej pracy, są nawet poszukiwane przez kolekcjonerów, zwłaszcza jeśli powstało wiele podobnych (np. bombki choinkowe) i jakaś "wada" je wyróżnia.

 

3. Kupowanie ręcznie robionych produktów wspiera lokalnych rzemieślników i małe przedsiębiorstwa, co ma kluczowe znaczenie dla promowania wzrostu gospodarczego i zrównoważonego rozwoju, może też pomóc w zachowaniu tradycyjnego rzemiosła.

 

4. Kupowanie produktów ręcznie robionych jest wyborem bardziej etycznym i przyjaznym dla środowiska. Zwykle wykorzystywane są lokalne surowce, a mała skala procesu nie powoduje dużych ilości odpadów i zanieczyszczeń.

 

5. Ręcznie robione produkty często mają niepowtarzalną historię i osobisty charakter, którego brakuje przedmiotom produkowanym masowo.

 

Podsumowując - produkty ręcznie robione posiadają bardzo ważne cechy, jakimi są:

  1. wyjątkowość i niepowtarzalność lub ograniczona ilość
  2. staranność wykonania
  3. wsparcie dla lokalnych społeczności
  4. etyczna konsumpcja
  5. emocjonalna więź nabywcy z przedmiotem, który nie jest dla niego kolejnym śmieciem, gdyż został pozyskany z namysłem i uwagą
     

 

Ostatnio opublikowane

13 lutego 2025
12 maja 2024

ul. Karpińskiego 31

51-144 Wrocław, Polska

agnieszka@kanafa.pl

Regulamin sklepu

Polityka prywatności

Dostawa

Zwroty i wymiana

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.